MIND Diyeti

Rush University medical center da yapılan çalışmada 923 kişide bu diyet denendi . Oldukça iyi uygulayan hastalarda %53 oranında, kurallara çok riayet edemeyen kişilerde ise %33 oranında Alzheimer riskini indirdiği görüldü.

Nasıl Uygulanır :

Her gün 3 porsiyon yemek yenir. Tam tahıllar, salata ve sebze yemekleri yemek ve her gün 1 kadeh kırmızı şarap içmek gerekir (alkol kullanmak şüphesiz ki beyin sağlığı için iyi değildir ancak diyetin uygulayıcıları mutlaka alkol alan kişilere tercihini şaraptan yana kullanmasını önermektedir). Her gün bir avuç dolusu işlenmemiş fındık ve bir avuç dolusu işlenmemiş badem yemek çok iyi gelecektir. Yine çilek, yaban mersini ve haftada en az 2 sefer doğal ortamda yetişmiş tavuk yemek önemli olacaktır. Balık ürünlerini haftada iki sefer tüketmek ve ev de sadece zeytinyağı kullanmak önemli olacaktır.

Fast food, kızarmış ürünler, rafine edilmiş peynirler tüketilmemeli, ancak mutlaka yenecek ise haftada bir kez yenilmelidir. Tereyağı günde bir yemek kaşığını geçmemeli, hamur işleri haftada an fazla 4-5 kez yenmeli, et ve et ürünleri ise haftada 4 kezi geçmemelidir.

Bir çok yüksek kalorili gıdayı yemeyi sınırlayacağınız için muhtemelen kilo kaybedersiniz. Ancak bu diyet daha çok beyin sağlığını korumaya yönelik bir diyettir. Bu nedenle ana hedefi kilo verdirmek değil, unutkanlığınızı azaltmak, demans, Alzheimer ve erken bunama gibi rahatsızlıkların gelişmini geciktirmek ve/veya önlemek üzere tasarlanmıştır.

Bu diyetini geniş bir beslenme grubu olmadığı için uygulamak kolay olacaktır.

  • Yemek tariflerine kolayca ulaşılabilir. Öyle ve akşam yemekleri konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. İstediğinizi önerilen besinler ile, istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.
  • Alkol almak sınırlı miktarda olsa serbest bırakılmıştır. Kadınlar günde bir bardak, erkekler günde iki bardak kırmızı şarap içebilir.
  • Dışarıda yemek yemeğe ve ya herhangi bir davete gidebilirsin. Sadece işlenmiş peynir çeşitlerinden, kızarmış ve bol tereyağlı mezelerden kaçınmak gerekir.
  • Zaman kazandırıcı bir diyettir. Günlük veya haftalık yemek planı yapmana gerek kalmaz. Market alışverişini belirlenmiş besinler çerçevesinde yapabilirsin.
  • Diyetlerde ortaya çıkan doymama hissi ve buna bağlı ortaya çıkan stres bu diyette olmaz. Yeşil gıdalar lif yönünden zengin olduğu için doygunluk hissi olacaktır.
  • Bu diyetle birlikte egzersiz yapılması zorunlu değildir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım