Flexitarian Diyet

Daha çok hayvansal proteinler ve bitkisel proteinler üzerinden bir beslenme programı vardır. Beslenme rejimi olarak 5 haftalık programı oluşturabileceğiniz gibi, haftalık yapıp bir genel direnciniz görüp, sonrasında ikinci hafta programını çeşitlendirerek yapabilirisiniz.

Bu diyetin felsefesi : ‘Kendin için iyi bir şey yap : Daha fazla sebze ye…’

Büyük olasılıkla verirsiniz. Vejetrayana yakın bir diyet olması ve tahmin edilenden daha fazla sebze ve meyve tüketilmesi, kilo vermeye yatkınlık yaratacaktır. Biraz fiziksel aktivite ve daha az hazırlanmış kalorili diyetler ile daha hızlıda kilo vermek mümkün olacaktır.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki vejeteryanlar arasında obezite oranı %6 dır. Yani vejeteryan olmayanlara göre daha hafiftirler. Buna göre Yarı vejeteryanlar ise (flexivejeteryanlar) çok fazla kilolu olmayacaktır.

Çok kolay. Çok geniş bir besin ağı vardır. Tek bir diyeti takip etmek zorunda kalmazsınız. Yemek tarifleri oldukça fazladır. Esnek bir besin ağı ve yemek hazırlık durumu vardır.

  • Tüm yemek tarifleri oldukça kolay hazırlanan ve kolayca bulunabilecek şekilde tasarlanır. 5 gruba ayrılan besin zincirine göre planlama yapılır.
  • Dışarıda rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz. Ancak gittiğiniz yerde menüde ‘kızarmış, kremalı, soslui kıtır pane’ gibi kelimeler bulunan yemeklerden uzak durun. Daha çok ızgarada yada buharda pişmiş, haşlanmış olanları tercih edin.
  • Alkol kullanabilirsiniz. Burada içtiğiniz miktara ve içtiğinizin kalori miktarına dikkat etmeniz önemli olacaktır.
  • Spor mutlaka yapmanız gerekir. Haftada 5 kez, 30 dk ortalama egzersizler ya da hafta 3 kez ağır egzersizler yapmak gerekir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım