DASH Diyeti

DASH diyeti hipertansyon hastalarında 14 gün sonunda tansiyonu düzenlemektedir.

Dash diyetinde temel amaç düşük kalorili besinler ile yüksek lifli gıdaların tüketilmesidir. Tüketilen besinler kolestrol ve yağ bakımından oldukça düşük olan yiyeceklerdir. Beslenme programına göre hayvansal yağlar mümkün olduğunca az tutulup bol bol meyve ve sebze tüketilmelidir. Lif bakımından zengin gıdaların yanı sıra tam tahıllı ve karbonhidrat içeren besinleride içermektedir. Diğer diyetlere göre karbonhidrat içermesi önemli bir özelliktir.

Aslında kilo kaybı için uygulanan bir diyet olmasa da kurallara uyarsanız ve iyi bir kalori planlaması yaparsanız mutlaka kilo kaybedersiniz.

Bütün şekerli ,tuzlu ve yağlı besinler kısıtlandığı için başlangıçta sorun olabilir. Vücudumzun alışkanlıklarından vazgeçirmek bir süre sıkıntı yaratacaktır. Ancak yeni beslenme şekline alşıştıktan sonra sorun ortadan kalkar.

  • Yemek tarifleri sınırlı olacaktır. Ancak hekiminizden alacağınız program ve örnekler ile bu sorunu ortadan kaldırırsınız.
  • Dışarıda yemek yemek veya davetlere katılmak bu diyeti uygular iken sıkıntılı olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca evde ve kendinizin hazırladığı şekilde beslenmek en doğrusu olacaktır. Zorunlu katılmanız gereken bir davet var ise, aşçı ile konularak içeriğini ve hazırlanışını bildiğiniz besinleri yapmanız en doğrusu olacaktır.
  • Alkol kesinlikle yasaktır.
  • Bu diyet ile birlikte egzersiz mutlaka önerilir. Bu amaçla profesyonel bir yardım alarak planlama yapılır.
  • Yemekleri hazırlarken mutlaka planlama yapmak ve 3-5 günlük yemek zincirini planlayarak ona göre alışveriş yapmak önemli olacaktır.
  • Bu diyetle birlikte mutlaka egzersiz yapılmalıdır.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım