Bloog-big

Yeme Bağımlılık ölçeği

Yemek bağımlılığı bir davranış bozukluğu olarak nitelendirilmiştir. 2013 yılında Lee ve arkadaşlarının yapmış olduğu bir bilimsel çalışmada aşırı yemenin bir bağımlılık bozukluğu olarak gruplandırılması yapılmıştır. Yeme bağımlılığı bulunan kişilerdeki yeme paterni; tolerans, karşı duyarlılaşma (cross-sensitization), yoksunluk ve aşırı istek gibi madde bağımlısı bireylerim özelliklerini hatırlatmaktadır.

Kilolu olmadığı halde özellikle tıkınırcasına yeme bozukluğu olanlar, belirli yiyeceklerin tüketimine (çikolata, tatlı, makarna, pilav gibi) aşırı ilgi gösterenlerde gerçekte bunu sevdiği için mi yaptığı yoksa bağımlılık düzeyinde mi yaptığını tespit etmek oldukça önemlidir. Zira sevdiği için, keyif için veya başka nedenler ile yemek yiyenler ile bağımlılık aşamasında yemek yiyenlerin tedavisi farklı olacaktır. Bu ayırım gerçekte bir çok insanın neden zayıflayamadığının veya neden hızla kilo aldığının da göstergesidir. Zira asıl sorun yemek bağımlılığı ise istenilen diyet yapılsın, istenilen yöntem kullanılsın ya hiç kilo verilemeyecektir ya da verilen kilolar hızla geri alınacaktır.

Yemek bağımlılığının gerçek tespitini bilimsel olarak Yeme bağımlılık Ölçeği ile yapabiliriz. Yale üniversitesinde geliştirilen bu ölçek Türkiye’de 4 büyük üniversitenin ortak yaptığı çalışma ile de kanıtlanmış ve Türk insanı için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur. 2 dakika içinde cevaplanan 25 soruluk bir anket çalışmasıdır. Cevaplanan sorular ışığında bir puanlama yapılır ve buna göre ne kadar bağımlı olduğunu tespit ederiz. Daha sonra bu sonuçlara göre hastaya uygun bir tedavi algoritması çıkarırız. Bu sadece diyet olmayacağı gibi bu sadece akupunktur gibi yardımcı yöntemlerde olmaz. 4P teknolojisinide içeren bir kişiye özel tedavi bütünü çıkarılır ortalama 3 aylık süreç içerisinde bu bağımlılık tedavi edilir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım