Bloog-big

Sebze ve meyveler tarım ilacından nasıl temizlenir?

Sağlıklı yaşamın anahtarı, taze meyve ve sebze tüketmektir. Ancak yediğimiz sebze ve meyveler, tarım ilaçlarıyla yüklü olabilir. Peki, en çok hangi yiyeceklerde tarım ilacı bulunuyor ve nasıl korunacağız?

Sağlıklı olalım diyerek tükettiğimiz bazı meyveler, aslında büyük bir tehlike taşıyor. O tehlikenin adı tarım ilacı. Bu nedenle aldığımız her üründe "Yoğun böcek ilacı var" diyerek hareket etmemiz gerekiyor. Onun içinde çok sıkı tedbirler alacağız. Mesela sulu sulu görünen ve büyük bir iştahla aldığımız kırmızı elmayı yemeden önce bir kez daha düşünmeniz gerekiyor. Çünkü sandığınız kadar faydalı olmayabiliyor.

TARIM İLAÇLARININ EN ÇOK KULLANILDIĞI ÜRÜNLER

Tarım ilaçlarının en çok kullanıldığı ürünlerin başında elma geliyor. Meyvelerde en sık elma, kiraz, şeftali, üzüm ve kayısı da tarım ilacıyla karşılaşıyoruz. Sebzelerde ise marul, kereviz, domates, ıspanak, biber ve maydanoz da karışımıza çıkıyor. Peki, bu meyve ve sebzeleri nasıl doğru bir şekilde temizleyeceğiz? Tarım ilaçlarının temizlemenin iki panzehiri bulunuyor. Bunlardan bir karbonat bir diğeri ise sirke. Peki karbonat ile sirkeyi evlerimizde meyve ve sebzeleri temizlemek için nasıl kullanacağız? İşte size mutfağınızda rahatlıkla yapabileceğiniz tarifler...

SİRKELİ SU TARİFİ

Bir litre suyun içerisine yaklaşık yarım çay bardağı sirkeyi döküyoruz. Bunu daha sonra iyice karıştırıyoruz. Özellikle de yeşil yapraklı sebzelerin kök kısımlarının suyla iyice temas etmesine özen gösteriyoruz.

KARBONATLI SU

Diğer alternatif ise karbonatlı suyla meyve ve sebzeleri temizlemek. Bunun için de 1 litre suyun içerisine 1 çay kaşığı, 5 litre suyun içerisine ise bir tatlı kaşığı karbonat ekliyoruz. Meyve ve sebzeleri sirkeli ya da karbonatlı suda en az 15 dakika en fazla 30 dakika bekletmemiz gerekiyor. Ardından ise iyice durulamak önemli.

BÖCEK İLAÇLARI HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

İyi temizlenmeyen böcek ilaçları geri dönüşü olmayan hastalıklara da yol açıyor. En başta kronik yorgunluk yapan bu ilaçlar, düzenli olarak vücudumuza alındığı zaman ise demans, unutkanlık, Alzheimer ve maalesef ki kanser gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Üstelik meyve ve sebzelerdeki tek tehlike, tarım ilaçları değil. Özellikle aldığınız elmaların kabuğunu bıçağınızla kazıdığınız zaman beyaz renkte silikona benzer bir madde çıkarsa, bu meyvenin kabuğunun soyularak tüketilmesi gerekiyor.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım