Bloog-big

Nasıl egzersiz yapmalıyız?

Sağlıklı bir yaşama kavuşmak, ailesel geçiş gösteren hastalıklar ve kronik (süreğen) hastalıklardan korunmak için ne kadar spor yapmamız gerektiği hep tartışılan bir konu olmuştur. Ancak son yapılan araştırmalar net bir sonuca ulaştı. 1980 ila 2016 yıllarında yapılan 174 bağımsız araştırmanın sonuçlarını inceleyen araştırmacılar bu konuda fikir birliğine vardı. Washington Üniversitesi'nden Hmwe Kyu, hareketli bir hayat tarzının sağlık için çok önemli olduğunu ancak hastalık riskinin ciddi biçimde azaldığını söyleyebilmek için haftada en az 3-4 bin MET (Metabolik Eşdeğer Dakika ) egzersiz yapılması gerektiğini açıkladı. Bu şekilde yapılan hareket ile Diyabet (şeker hastalığı)’e yakalanma riskinin %19 ‘a kadar azaldığı tespit edildi.

Haftalık ortalama 3 bin MET hedefine ulaşabilmek için her gün 10 dakika merdiven çıkmak, 15 dakika ev süpürmek, 20 dakika bahçede çalışmak, 20 dakika koşmak, 25 dakika yürüyüş yapmak veya bisiklet sürmek gerekiyor.

1 MET(Metabolik Eşdeğer Dakika ), kişinin dinlenme halinde dakikada yaktığı enerji miktarıdır ve 1,25 kaloriye denk gelir. Bir başka açıklamada dinlenme esnasında tüketilen oksijen miktarıdır ve 3,5 ml/kg/dk ‘dır. Enerji tüketim hızı, iş seviyesine veya aktivite düzeyine göre kategorize edilerek sınıflandırılır. Kişinin egzersiz sırasında en fazla tüketebileceği oksijen miktarının (VO2 maks.) eşdeğeri 10 MET olup, egzersiz yoğunluğu, VO2 maks.’ın % 60-80’ine karşılık gelecek şekilde, 6-8MET olarak düzenlenir. 1.5 MET hafif aktiviteyi, 4.5 MET orta aktiviteyi ve 6 MET kuvvetli aktiviteyi gösterir. Obezlerde genellikle 2-5 MET’lik egzersizler önerilmektedir. Bazal metabolizma hızı 1 kcal/kg/sa. olan 90 kg’luk bir kişide yaslanarak oturmak 1,0 MET ve 90 kcal/sa., ayakta durmak 2 MET ve 180 kcal/sa., ev temizlemek 2,5 MET ve 225 kcal/sa., orta hızda yürümek 4 MET ve 360 kcal/sa., aerobik egzersizler 5-7 MET ve 450-630 kcal/sa. enerji harcamasına denk gelmektedir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım