Bloog-big

Moringa Çayı

Son zamanlarda popülerliği giderek artan bir çay Moringa çayı. İnsanlar bitkisi hakkında pek bilgi sahibi değil. Nasıl üretilir ? nelere faydası var? Nasıl tüketelim? Gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz son zamanlarda.

Tam adı ‘Moringa Oleifera’olan bu bitki Moringacea ailesinden bir ağaç.Asya ve Afrika ülkelerinde yetişiyor.’Hayat Ağacı’, ‘Mucize Ağaç ‘ ve ‘Yaban turpu Ağacı’ olarak da adlandırılıyor.Özellikle 3. Dünya ülkelerinde medikal anlamda kullanımı çok yaygın.Kuraklığa dayanıklılığı,hızlı büyümesi ve yüksek besin değeri sebebiyle çok değerli bir ağaç olduğu düşünülüyor.Ağacın yaprağından tohumuna kadar her bölümünden faydalanılıyor.

Moringa oleiferanın içeriğinde barındırdığı güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu arındıran, enerji veren, vitamin ve mineral kaynağı olan, metabolizmayı hızlandırarak yağ yakmaya yardımcı olan Moringa çayı olarak tüketimi çok yaygın. Sağlıklı yaşamak isteyenler için son zamanlarda en çok tüketilen besinlerden biri oldu.Yüksek antioksidan kapasitesinin sorumlusu ise yüksek oranda içerdiği ‘sülforafan ‘benzeri biyoaktif bileşikler.

Medikal alanda kullanımının öne çıkmasının bir diğer sebebi ise antiinflamatuar etkilerinin yüksek olması.Nanomolar düzeyde makrofaj aktivasyonunu suprese etmesi yine içerdiği bazı biyoaktif bileşikler sayesinde oluyor.Bu anlamda gelecek vadeden bir bitki ve üzerinde yapılması gereken birçok insan çalışmasını hak ediyor.

Moringa oleifera bitkisi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olduğu için bağışıklık sistemi sistemini güçlendirir böylece hastalıklara yakalanma riskiniz azalır.Halihazırda yapılan insan çalışmalarınında tohumlarından ziyade yapraklarının kullanılımı daha güvenli olduğu belirtiliyor.

Yapraklarının 100 g kuru ağırlığı ;830mg magnezyum,600 mg fosfor,3.500 mg kalsiyum,2.04 mg çinko,105 mg demir içeriyor.Ayrıca 200 mg kateşin benzeri fenolik bileşikler ,çiçek kısmındaki proteaz enzimler ve gallik asit sayesinde hastalıklara karşı koruyucu özellik taşır.

Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar. Böylece hem metabolizmaya hem de de kilo vermeye faydalı olur.İçerdiği yüksek oranda diyet lifi(%13.71) ,protein (%25.29) ve yağ asitleri (%12.5) sayesinde diğer bitki yaprakraklarından çok daha değerli bir konumdadır.

Yapılan birçok hayvan çalışmasında hipoglisemik etkisinin olduğu,pankreasın beta hücre hasarını azalttığı dolayısıyla da insülini koruyucu etkisi olduğu bulunmuş. Dolaysıyla şeker hastalığına karşı da faydalı olabileceğini söyleyebiliriz.

Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Özellikle kış aylarında grip gibi bulaşıcı hastalıkların önlenmesi önerilir.

Hayvan çalışmalarında kg başına 1000 mg oral alımının diüretik etki gösterdiği bulunmuştur.Vücuttaki fazla suyun yani ödemin atılmasına yardımcı olur diyebiliriz.

İçtikten sonra uzun süre tok tutarak, kalori alımını dengeler.

Antibakteriyel etkisi tek başına bağırsak florasının dengelenmesine yardımcı olur.

Yaprak ekstraktlarının antikoagülant faydalarından dolayı vücutta oluşan yaralarında kısa sürede iyileşmesine katkı sağlamaktadır.

Peki sağlığa sayısız faydası olan bu çayı nasıl tüketelim? Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar aktif komponentler içerdiği için özellikle yapraklarının demleme yöntemi ile tüketetilebileceğine işaret ediyor. İnsanlarda günlük 500 mg yaparak ekstraktının güvenilir olduğu daha üzeri tüketiminin organ hasarı ve toksisiteye sebep olabileceğine dair çalışmalar mevcut.Kaynamış suyun içine atılan yapraklar yaklaşık 7-8 dk demlendikten sonra süzülüp içilebilir.Ancak günde 3 fincandan fazla tüketilmesi şimdilik önerilmiyor.

KAYNAK : https://examine.com/supplements/moringa-oleifera/

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım