Bloog-big

Metabolizmayı nasıl arttırırız?

Metobolizmanızı arttırarak zayıflamanıza veya kilo kontrolünüze yardımcı olacak yöntemler şunlardır :

1.Soğuk : Soğuk ortamlar metabolizma hızını arttırarak %12 daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Bu nedenle fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız soğuk ortamlarda bulunmak veya sabahları soğuk su ile duş almak çok etkili olacaktır.

2.Kahvaltı : Günün en önemli öğünüdür. Düzenli ve tam bir kahvaltı yaparak metabolizma hızınızı arttırmanız mümkündür. Yapılan araştırmalara göre diyet yapmadan, sadece düzenli kahvaltı yaparak fazladan 4 kilo verebilirsiniz.

3.Vücudu şaşırtmak : Hep aynı şekilde beslenmeyin. Bazı insanlar her gün aynı zamanda aynı yiyecekleri yer, bu yüzden her zaman aynı yiyecekleri yemek yerine diyetinizi çeşitlendirin.

4.Vücut kas miktarını arttırmak : Kaslar daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. Tabii ki, kaslı insanlar daha yüksek bir metabolizma hızına sahiptir. Kas yapmak için çok ciddi spor yapmak zorunda değilsiniz. Günde 45 dk hızlı tempolu yürümek bile yeterli kas artışı sağlayacaktır.

5.Vitaminler : Bazı vitaminler metabolizma hızını arttırır. Çeşitli mineral ve multivitamin takviyeleri, günde %4 daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Bu tür mineral ve multivitamin kullanan insanlar ile kullanmayanlar karşılaştırıldığında, kişi başına yaklaşık 15 kilogram daha az ağırlık eğilimi ortaya çıkmaktadır.

6.Su : Günde 8-10 bardak su içmeniz bütün uzmanlarca önerilir. Özellikle soğuk su içtiğinizde vücudunuz içtiğiniz suyu ısıtmak ister. Bu yüzden soğuk su içerek daha çok kalori yakacağınızdan, daha iyi bir seçenektir.

7.Proteinden zengin beslenmek : Proteinler kas oluşumlarında etkilidir. Proteinli besinler alarak kaslarınızın daha kolay oluşmasını sağlayarak metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Proteinler, un ve şeker ürünleri gibi metabolizma hızını yavaşlatmazlar.

8.Kahve : Günde 2-3 fincan türk kahvesi tüketin: Kahve tüketimi metabolizmayı hızlandırır (hamilelikte, reflü / gastriti olanlarda, çarpıntısı olan kişilerde önermiyoruz.)

9.Kendinizi az yemeye alıştırmayın: Ne kadar az besin tüketirseniz, metabolizma hızınızda o kadar yediğiniz besinlerden aldığınız kaloriye kendini adapte eder. Bu yüzden az besin tüketmeyin, dengeli ve sağlıklı beslenin.

10.Baharatlar: Kırmızı acı biber, karabiber, zencefil gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırır.

11.Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırdığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım