Bloog-big

Kekik çayı neye iyi gelir? Kekik çayının faydaları nelerdir?

Hoş kokusuyla yemeklerimize lezzet katan kekik yaprakları, bol miktarda vitamin, mineral, faydalı fenoller ve flavonoidler içerir. Mutfaklarda baharat olarak görmeye alışık olduğumuz kekik, çay formunda tüketilebilir. Sağlıklı içecekler arasında yer alan ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan kekik çayı, ayrıca birçok rahatsızlığa da iyi gelir.

Kokusuyla ve tadıyla yemeklere lezzet katan kekik, nane ailesinden gelen bir bitki. 400'den fazla çeşidi ve sayısız kullanım alanı olan kekiği biz genellikle baharat olarak tüketmeyi tercih ediyoruz.

Ancak kekik yaprakları bol miktarda vitamin, mineral, faydalı fenoller ve flavonoidler içeriyor. Kekik yapraklarından yapılan bitki çayı ise antioksidan ve anti-viral özellikleri nedeniyle binlerce yıldır hastalıkların tedavilerinde kullanılıyor. Peki, kekik çayı faydaları nelerdir, hangi hastalıklara iyi gelir?

KEKİK ÇAYININ FAYDALARI

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Kekik, antioksidan bakımından zengin bir bitkidir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşmak için çalışır. Kekiğin içeriğinde ayrıca A ve C vitaminleri, bakır, lif, demir ve manganez de bulunur. Özellikle antioksidanlar, A ve C vitaminleri bağışıklığın güçlenmesinde ve vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olur.

Kilo kaybına yardımcı olur

Kekik çayı metabolizmayı hızlandırarak, vücudun daha hızlı ve daha verimli yağ yakmasına destek sağlar. Ancak egzersiz ve doğru beslenmeyle desteklenmedikçe, tek başına kilo vermeye yardımcı olmaz.

Öksürük ve Soğuk algınlığı

Kekik çayı, öksürüğe iyi gelen bitkilerdendir. Yapılan bir çalışmada, kekik çayı içenlerde öksürük sıklığının ve şiddetinin azaldığı gözlenmiştir. Kekik çayı özellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı tüketilebilecek bitki çaylarındandır.

Hazımsızlığı giderir

Kekik çayı, kekiğin içerdiği uçucu yağlar ve fenoller sayesinde sindirim sistemini destekler ve arındırır. Ayrıca yağlı yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır ve gazı azaltır. Antispazmodik özelliği ile bağırsak kramplarına ve hatta adet kramplarına iyi gelebilir.

Ağız sağlığına iyi geliyor

Kekik çayını gargara olarak kullanabilirsiniz. Ağız kokusunu gidermeye ve diş eti sağlığını korumaya yardımcı olur.

Sakinleştirici etkisi vardır

Kekiğin temel bileşenlerinden biri de karvakroldür. Bu bileşen, nörolojik sistem üzerinde sakinleştirici ve destekleyici etkiye sahiptir. Yatmadan önce içilen bir fincan çay zihni sakinleştirebilir, stresi ve endişeyi azaltabilir.

Kekik çayı nasıl yapılır?

Kekik çayının yapımı son derece basittir. Bir bardak suyu kaynatın. Daha sonra fincanın içerisine 2 dal taze kekik koyun. Sıcak suyu fincana doldurduktan sonra 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Daha sonra çayınızı içebilirsiniz. Dilerseniz içine limon ya da bal ekleyebilirsiniz. Kekik çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmeyin.

Bunlara dikkat!

Bitkisel ürünler doğal olduğu için zararsızdır düşüncesi bir yanılgıdan ibarettir. Bitkisel ürün kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalı ve önerilen dozlarda tüketilmelidir. Kronik rahatsızlığı olanlar, hamileler, emziren kadınlar, yaşlılar ve çocuklar kekik çayı içmemelidir. Kekik çayı ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar ve tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, kekik çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım