Bloog-big

Geniz eti ameliyatı

Geniz eti problemleri son yıllarda çok sık karşılaşılan problemdir. Boğazın arka kısmında olan ve mikropların tutulması ve bunlarla savaşılmasını sağlayan geniz etleri büyüdüğü zaman nefes yollarının daralmasına bağlı problemler ortaya çıkar. Çocuklarda sık geçirilen orta kulak iltihapları, boğaz enfeksiyonları ve sinüzit geçirilir. Uyku kalitesi bozulur, nefes alışverişler bozulur, horlamaya bağlı yeterli uyku kalitesi olmaz, buna bağlı büyüme problemleri ortaya çıkar. Genelde enfeksiyonlara bağlı sürekli antibiyotik kullanımı, buna bağlı barsak florası bozulması ve buna bağlı ortaya çıkan etkiler çocuk gelişimini etkileyecek, bozacak düzeylerde olabilir. Bundan kurtulmak için aileler genelde, doktorunun da kararı ile ameliyat ile bu geniz etlerini aldırır. Ancak ameliyat da ilk çözüm olmamalıdır.

Geniz Eti Büyüklüğü nedenini bulmak önemlidir

Geniz etleri her ne kadar viral ve bakteriyel enfeksiyonlarakarşı büyüyebileceği gibi, sık olarak allerjik durumlarda da büyür. Bu tarz durumda çocuğunun geniz etinin alınması, şikayetlerinin devam etmesini sağlayacaktır. Bazı allerjileraynı viral enfeksiyonları taklit edebilmektedir. Bu aşamada tanının iyi konması gerekir. Hastanın boş yere ameliyat olması engellenmektedir.

Geniz eti ameliyatından önce ne yapmak gerekir?

Geniz eti ameliyatları son tercih olmalıdır. Bunun öncesinde doğru tanı konmalı, antibiyotik veya buna benzer kimyasal ürünler kullanılmadan önce geleneksel tamamlayıcı tıp yöntemleri denenmelidir. Çünkü hasta her hangi bir ilaç kullanmadan iyileşme ve şikayetlerinin ortadan kalkması sağlanabilmektedir. Hastanın şikayetlerine göre akupunktur tedavisi, fitoterapi (bitkisel tedaviler ve özellikle gargaralar) ve homepatik tedaviler iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Altta yatan neden allerji ise, hasta akupunktur ile tedavi olacak ve bir daha bu rahatsızlığı da olmayacaktır.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım