Bloog-big

En Güvenilir Antidepresan : SAM-e

Depresyon tanısı günümüzde çok sık kullanılır oldu. İşin kötü tarafı bu tanıyı doktora gitmeden kendimiz koymaya başladık. Durgunluk, bıkkınlık, yaşam enerjimizin tükenmesi, yorgun kalkma vb. sorunlar ile karşılaşınca hemen depresyonda olduğumuzu düşünüyor ya da arkadaşımız tarafından depresyonda olduğumuza ikna ediliyoruz. Depresyon ilaçlarını peynir ekmek gibi satılıyor. Eczaneden reçetesiz alma özgürlüğü de olunca istediğimiz gibi başlıyor istediğimiz dozajda ve sürede kullanıyoruz. İlaçların ortaya çıkardığı olumsuz etkiler cabası.

SAM-e işte bu aşamada bizim için biçilmiş kaftan. SAMe‘nin kelime anlamı S-Adenosylmethionine‘dir. Bitki ya da hormon değildir. Vücudumuzdaki hücrelerde dahil olmak üzere bütün yaşayan hücrelerin sürekli olarak ürettiği bir moleküldür. Ana etkisi vücutta mettileme yapmasıdır. Biokimyacıolan Craig Cooney “Methyl Magic” adlı yeni kitabında “Metilleme olmasaydı bildiğimiz üzere yaşam olmazdı” gözlemini dile getirmiştir. Metilleme hücrelerimizin yaşam fonksiyonları için oldukça etkilidir. Mettilemede, bir molekülün dört atomlu uzantısını(metil grubu) komşu bir moleküle bağışlaması ile oluşan basit bir işlemdir. Bu sayede bütün hormanlar (bu arada seratonin ve dopamin gibi ruh halimizi etkileyen hormonlar da) etkilenir ve düzenlenir.

SAM-e hani hastalıklarda kullanılır :

1. Depresyon :

Çalışamama, uykusuzluk, aşırı uyuma, yemek yiyememe, aşırı yemek yeme, bir zamanlar keyif alınan aktivitelerden artık zevk alamama, depresif ruh hali, çevrede gelişen olaylara karşı ilgisiz kalma, cinsel hayatın bozulması ve iş veriminin düşmesine neden olan depresyonda kullanılıyor. Henüz SAMe’nin reçeteli bir antidepresandan daha dikkat çeken bir şekilde etkili olduğu bulunamasa da açıkca daha az toksik olduğu bilinmektedir. Araştırmacılar, SAMe’nin depresyon tedavisindeki etki mekanizması ile ilgili 1970’den beri yaklaşık 1400 hastanın yer aldığı40’tan fazla klinik çalışma yayınladılar. Bu araştırmalarınFDA standatlarına göre küçük olmasına rağmen sonuçlar önemli ölçüde istikrarlı olduğu gözlemlenmiştir. 1994 yılındaRoma’daki Cattolica Sacro Cuore Üniversitesi’nde psikiyatristolan Giorgio Bressa, düzinelerce kontrollüçalışmada sonuçlara ulaşmışve “Depresif sendromlara yapılan müdavilerde SAMe’nin etkinliği kullanılan plasebolardan daha üstünya da kullanılan standart antidepresanlarla kıyaslanabilir” bulgusuna varmıştır. Henüz SAMe’nin reçeteli bir antidepresandan daha dikkat çeken bir şekilde etkili olduğu bulunamasa da açıkca daha az toksik olduğu bilinmektedir. Sentetik antidepresanların bilinen pek çok yan etkisine karşılık SAM-e vücutta üretilen bir molekül olması ve tamamen doğal yapısı ile beyin ve karaciğerde pek çok fonksiyonu desteklerken, bilinen herhangi bir yan etkiye de neden olmuyor. Sınav stresi, işyeri stresi, lohusalık depresyonu, maddi sıkıntılara bağlı depresyon, ölüm-yaralanma, hastalık stresi gibi durumlarda da akut etkisi ile çok hızlı reaksiyon alınmasını sağlıyor.

2. Romatizmal Hastalıklar

İltihabi eklem hastalıklarında, antiinflamatuar etkileri nedeni ile, hastalığa bağlı ağrıları gidermede oldukça etkili bir tedavi şeklidir. Kronik eklem ağrısı olan 40 milyon Amerikalı’nın yaklaşık üçte biri aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar kullanmaktadır. Artrit gücündeki dozların (bunlara NSAID ya da nonsteroidal anti-inflammotory deniliyor) mideyi tahrip edici yan etkileri olmaktadır. Yılda yaklaşık 103.000 Amerikalı NSAID’lerin neden olduğu uyarılmış ülserden dolayı hastahaneye kaldırılıyor ve bunlardan 16.500’ühayatını kaybediyor. Bir çok çalışma SAM-e ‘nin, bu ilaçlar ile etkinlik açısından karşılaştırılabileceğini ve hiçbir benzer yan etkilerinin olmadığını kanıtlamıştır.

3. Karaciğer Hastalıkları :

Alkole bağlı ortaya çıkan karaciğer hastaları ve viral enfeksiyonlarda ortaya çıkan hasarı onarır. Araştırmalarcılar SAMe’nin siroz, hepatit ve cholestasis (tıkalısafra kanalları) hastalarının karaciğer fonksiyonunu normalize etmeye yardımcı olduğunu bildirmektedirler. SAMe’nin aynı zamanda belli başlı ilaçların neden olduğu karaciğer hasarından da koruduğu ya da tersine döndürdüğü (reverse) bulunmuştur.

4. Cinsel işlev bozukluğu :

Yapılan bilimsel araştırmalara göre SAM-e kullanımının hem kadınlarda hem de erkeklerde depresyona bağlı oluşabilecek cinsel işlev bozukluklarının da giderilmesinde son derece etkili olduğunu gösterdi .

Nasıl Kullanılır :

İnsanların bir çoğu ya SAMe’den gösteremeyeceği mucizeler bekledikleri için ya da SAMe’yi yanlış dozda ve formda kullandıklari için hayal kırıklığına uğrayacaktır. Onun için bu ilacın kullanımında dikkatli olmak ve mutlaka bir hekim görüşü almak gerekir.

SAMe başlıca barsak tarafından emildiği için SAMe’nin en iyi kullanım şekli mide intaktini geçen “enteric coated” tabletleridir. SAM-e’nin en son dilaltı formu da piyasaya sunuldu. Dil altı kullanımı emilim ve etki hızını artırırken, yüksek biyoyararlanım ile kullanılması gereken dozlarda çok ciddi azalmalar sağladı. Normalde tavsiye edilen romatizmal hastalıklar için 400 mg/gün, depresyon tedavisinde 1600 mg/gün’dür. Ancak duygu durum bozukluğu gibi durumlarda 400 mg/gün ile başlanıp, hastanın durumuna göre doz arttırılmaktadır. Oral kullanımı olan SAM-e’nin dil altı formu 200 mg dozda aynı etkinliği çok daha hızlı gösterdiği görülmüştür. SAM-e ile birlikte B12, B6 ve folik asit alınması ilacın etkinliğini arttırır. Günde iki kere aç karna kullanılmalıdır.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım