Bloog-big

En güçlü virüs öldürücü: limonun faydalari nelerdir?

Yemeklerde ve özellikle salatalarda bolca kullandığımız limon, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin başında geliyor. Zengin içeriğiyle sağlığımıza birçok yararı olan limonun başka hangi faydaları olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Besinler, içerdikleri vitamin ve mineral sayesinde vücut sağlığımızı koruyarak hastalıklara karşı dirençli olmamızda önemli rol oynar. Sofralarımızdan eksik olmayan limonun da sağlığımıza olan etkileri araştırmalar sonucunda kanıtlandı. Yemeklerimizde, salatalarımızda oldukça sık kullandığımız limon, C vitamini, B-kompleks vitaminleri, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve lif gibi besinleri içermektedir. İyi bir C vitamini kaynağı olan limon, antioksidan özelliği ile vücuttan serbest radikalleri uzaklaştırır. Hem besin değeri açısından hem de cilde iyi gelmesi bakımından limonun insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. İşte, limonun faydaları nelerdir sorusunun yanıtı ve bu mucize sebze hakkında detaylar…

LİMONUN FAYDALARI NELERDİR?

Bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini, bağışıklık sistemimizin en önemli yapı taşlarından birisidir. Oregon Devlet Üniversitesi Linus Pauling Enstitüsünden bilim insanlarına göre C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini tetikliyor ve bağışıklık hücrelerinin bütünlüğünü koruyor. Ayrıca C vitamini virüs önleyici madde üreten lökositlerin korunmasında da görev alıyor. Limonun içeriğinde bolca bulunan C vitamini de bağışıklık sistemimizi korumaya yardımcı oluyor. Özellikle pandemi sürecinde limon tüketmek, üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmamızda bize destek olacaktır.

Sindirime yardımcı olur

Limon suyu, sindirim sistemi için de faydalıdır. Mide ekşimesi, geğirme ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olur. Sindirim sorunları olanların düzenli olarak limonlu su tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca ishal ve benzeri sorunları da önler.

Kalori alımını azaltır

Şeker oranı yüksek olan meyve suyu tüketmek yerine limonlu su içmek sizin için çok daha iyi bir alternatif olacaktır. Özellikle diyabet hastaları ve kilo vermek isteyen kişiler için iyi bir içecektir. Limon, tokluk hissi uyandırmaya yardımcı olan pektin lifi içerir. Açlığınızı bastırmanızda yardımcı olan limonlu su, bu özelliğiyle de kilo vermenize destek olur.

Vücudu temizler

Limonlu su içmek karaciğerdeki sindirim enzimlerini harekete geçirmekte rol oynar. Bu özelliği sayesinde limon vücudunuzdaki toksinlerin temizlemesine de destek sağlayan besinler arasındadır.

Cilt için faydalıdır

Limon suyundaki antioksidanlar, sadece lekeleri değil aynı zamanda kırışıklıkları da azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca limon, yara izlerine ve yaşlılık lekelerine de uygulanabilir. Kanınızı toksinlerden arındırdığı için cildinizin parlaklığını korur.

İdrar söktürücüdür

Limon, ılık suya eklenip tüketildiğinde idrar çıkışını arttırır. İdrarla birlikte vücuttan toksinlerin ve zararlı bakterilerin atılımı gerçekleşir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım