Bloog-big

Biyolojik Yaş

Bazı insanlara bakarız ve ‘ne kadar gençmiş hiç yaşını göstermiyor ‘ deriz. Bazen de tam tersini söyler ve ‘ne kadar yaşlanmış, hiç bu yaşta değil’ deriz. İşte biyolojik yaş burada devreye giriyor. Peki nedir böyle söyleten? Neden bazı insanlar çok erken yaşlanır ya da bazı insanlar yıllar geçse de hiç yaşlanmaz? Aynı hayat enerjisi, aynı çalışma azmi kalır ve devam eder. Bu sorunun cevabı biyolojik yaşta gizli.

Cristiano Ronaldo ile gündemimize oturdu biyolojik yaş. Zira normal yaşı 33 olan Ronaldo’nun biyolojik yaşı 20 çıktı. Peki nedir bu biyolojik yaş? Nasıl hesaplanır ve nasıl durdurulur. Bu yazımızı ona ayırdık.

Kimlik yaşımız bizim aslında vücudumuzda ortaya çıkan değişiklikleri gösteren bir yaş değildir. Doğduğumuz andan itibaren bir çok dış etken ile karşılaşırız. Bunlar yediklerimiz ya da içtiklerimiz ile vücudumuza girdiği gibi, yaşadığımız yer, çalıştığımız ortam, ailemizin bize verdiği kültür ile bile etkiler. Toksinler, aile ortamının veya iş ortamının yarattığı stres, sigara, alkol, eksoz gazları ve daha bir çok teknolojinin yarattığı etken ile vücudumuzda bazı değişiklikler oluşur. Bunların çoğu genlerimizde meydana gelir. Yaşarken ortaya çıkan genetik değişimler enzimlerimiz ve hormonlarımızı etkiler. Bunların yarattığı etkiler yine vücudumuzun kendisini onarmasını, bağışıklık sistemimizin toksinleri yok etmesini engeller. Sonuçta hücrelerin yaşlanması ortaya çıkar. Bu etkilediği organa göre değişiklik gösterecektir. Ancak genel yaşlanma hücre direncini düşüreceği için yenilenme sürecini de olumsuz etkileyecektir. Bu da kimlik yaşına göre daha hızlı yaşlanmayı sağlayacaktır.

Biyolojik yaşı etkileyen faktörler nelerdir?

  • Genetik aktarım
  • Yaşam biçimi
  • Yediklerimiz ve içtiklerimiz
  • Stres yaratan tüm unsurlar (iş, ev vb.)
  • Yaşanılan bölge
  • İnanç

Biyolojik yaşın tespiti nasıl olur?

Biyolojik yaşımızı küçültmek ve genç kalmak mümkün müdür? Biyolojik yaş nasıl hesaplanır? Bir çok internet sitesinde biyolojik yaşınızı hesaplayan testler göreceksiniz. Ancak bunlar doğruyu yansıtmaz. Gerçek biyolojik yaşı hesaplamak için bir çok inceleme yapılır. Öncelikle genetik ve mutasyon taraması yapılır. 150 ayrı gen bölgesi değerlendirmeye alınır. Sonra gaita analizleri ve rutin organ fonksiyonları taranır. Böylece hasar tespiti yapılır. Buna göre biyolojik yaş belirlenir.

Biyolojik yaşı değiştirmek mümkün müdür?

Biyolojik yaş belirlendikten sonra nerede sorun olduğu belli oluyor. Buna yönelik yapılacak destek tedavileri, yaşam tarzı veya yeri gibi değişiklikler ile biyolojik yaşı durdurabiliyor ya da geriletebiliyoruz.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım