Atkins Diyeti

Bu diyette önemli konulardan birisi kalori hesabı yapılmamasıdır. Her şey gram hesabına göre yapılır. İlk 2 aşamadan günlük 20 gr karbonhidrat alınır. Diğer bütün beslenme proteinler ile sağlanır. Kaçamak yapılması kesinlikle yasaktır. Bütün diyetin işleyişini bozar.

  • 1. Aşama tanışma aşamasıdır. Vücuda düşük karbonhidrata alıştırmak gerekir. Günlük 20 gr tüketilir. Çok katı şekilde diyetin kurallarına uyulur ve 2 hafta sonunda 8-15 kilo verilir.
  • 2. Aşama zayıflamaya devam edilen aşamadır. Bu aşamada karbonhidrat alımı günlük 5 gr arttırılır. Kişi için en optimal düzeye gelinceye kadar devam edilir. Bu aşamada kilo verimi karbonhidrat alımı başladığı için yavaşlar. Kilo verimi durduğu aşama sizin için optimal karbonhidrat seviyesine ulaştığımız aşamadır.
  • 3. Aşama koruma dönemidir. İdeal kilonuza ulaştığınız da bu aşamaya geçersiniz. Bir önceki aşamada günlük almanız gereken karbonhidrat miktarını bulduğunuz için buna göre diyet planlaması yapılır. Yine bu aşamada sporu ekler iseniz daha kolay korumaya başlamış olursunuz.
  • 4. Aşama yaşam boyu koruma aşamasıdır. Bu aşamada artık günlük metabolizma hızınızı tanıyor ve günlük karbonhidrat ihtiyacınızı biliyorsunuzdur. Buna uygun bir de yaşam planı oluşturur iseniz istediğiniz kiloda yıllarca kalabilirsiniz.

Günlük karbonhidrat miktarı 0 olan besinlerden istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Yine bu diyette kalorisi 0 olan alkoller (rakı, viski, konyak) rahatlıkla kullanılabilir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım