Bloog-big

Hamilelikte Akupunktur ile Bulantı Kusma Tedavisi

Mide bulantısı ve kusma, özellikle hamileliğin 5-18. Haftaları arasında sık görülen şikâyetlerdir. Bunun şiddeti kişiye göre değişebilir. Hatta aynı kişide hamilelikler arasında bile farklılıklar olabilir. İlk gebelikte hiç olmayabilir ama ikincisinde yoğun olabilir.. Çoğu durumda kendiliğinden geriler. Ancak bulantı ve kusma bazen çok güçlü olabilir, sadece günlük yaşamı bozmakla kalmaz, aynı zamanda elektrolit bozuklukları, dehidrasyon ve diyafram spazmı nedeniyle fetus gelişimi için zararlı olabilir. Bulnatı kesici ilaçlar hekimler tarafından önerilse bile hastaların çoğu, bebeğin etkilenme riskine karşı ileç kullanmak istemez. Doğal yöntemler ile tedavi etmek isterler. Bu aşamada en güvenilir yöntem akupunktur ’dur.

2006'da yayınlanan bir meta-analiz, akupunkturun hamile kadınlarda bulantı ve kusma üzerindeki etkilerine ilişkin 14 bilimsel çalışmayı gözden geçirdi ve belgeledi. Bu nedenle hem akupunkturun hem de akupunktur noktalarının elektrikle uyarılmasının bulantı ve kusma için etkili tedaviler olduğu sonucuna varıldı.

Yakın tarihli yayınlanmış olan Cochrane meta-analizinde ise (37 çalışmanın dahil olduğu) gebelikte ortaya çıkan bulantı ve kusma tedavilerine antiemetik(bulantı kesici) ilaç kullanımı ve akupunktur arasında anlamlı bir fark bulamamışlar ve daha fazla çalışmanın yapılması gerektiğine karar vermişlerdir. Ancak sadece iğne kullanımının daha güvenilir olduğu kesindir.

Dr. Buğra Buyrukçu'ya Sorun

Biz Sizi Arayalım